Rychlá aplikace

Tento druh žádosti umožňuje odeslání samotného souboru s životopisem. Doporučujeme však, abyste si zaregistrovali profil kandidáta. Našim konzultantům to v budoucnu usnadní rychlejší a efektivnější nalezení vaší žádosti a vytvoření nových, individuálně přizpůsobených pracovních nabídek.

Žádost s registrací

Zaregistrujte si Váš profil. Trvá to jen několik minut a našim konzultantům to v budoucnu umožní rychleji a efektivněji najít Vaši žádosti a vytvoření nových, individuálně přizpůsobených pracovních nabídek.

Již mám profil?

Antal IT Services

IT Systems Development and Integration Manager

Localization: Praha
Type of work: Contract
Sector: IT Computing - Networking, Routers
Valid to: 2019 květen 26
Consultant: Paulina Ricová
Ref. No.: 203911

Antal International je přední personálně-poradenská společnost v oblasti lidských zdrojů. Značka Antal je zastoupena ve 35 zemích světa a v regionu střední a východní Evropy působí od roku 1996. Pobočky v Polsku, České republice a na Slovensku mají na starosti projekty pro největší nadnárodní korporace i pro místní podniky operující ve všech sektorech ekonomiky.

Popis pracovní pozice

Main Accountabilities:

  • Manage a team of 5 SAP Basis System Integration specialists
  • Lead the technical teams in ensuring SAP and Business solutions are in line with best practice and the overall Information Systems strategy and objectives.
  • Be an expert in integration technologies including SAP PI/PO, HCI and SAP Cloud Platform Integration.
  • Have experience integrating with Cloud platforms and working with Hybrid landscapes.
  • Able to scope, plan, estimate and resource an integration solution.
  • Actively participate in the Design and Architecture process
  • Identify opportunities, efficiencies for continual improvement
  • Plan, monitor and control end-to-end solutions delivery, promoting best practice
  • Provide leadership of the Integration team, defining and reviewing all integrations and planning alignment and Risks in the S4 Hana program, Develop/manage the integration and technical team’s capability and capacity roles, skills, training, mentoring to match growing demands
  • Support the SAP Hana S4 design and delivery for the group, with the head of business systems, and supplier consultants such as Itelligence and other key technical partners in partnership
  • Provide SAP application development support (BPC, BW, SAC, C4C, SF, Ariba, Concur, MDG) and other non-SAP business systems
  • Collaborate with the Group business process owners and provide systems support on allocated projects including S4 Hana, analytics cloud, Concur, Ariba, C4C and BPC
  • Support SAP data / application integration and migration to Hana S4
  • Manage existing SAP interfaces/integrations, manage any new custom/bespoke developments as the business grows
  • Understanding of an ERP landscape
  • Technical knowledge of the SAP ECC system
  • Involvement in the technical side of ERP or other major implementation programmes
  • Support the development of a SAP centre of excellence (COE) to provide Application support and change management services, Support the development of a global support process
  • Strong analytical approach and able to influence
  • Excellent customer service
  • Excellent communication skills, both written and oral
  • Good problem solving, organisational skills and attention to detail
  • Good influencing skills

Good interpersonal skills including persuasiveness and/or assertiveness skills

Kandidát

  • Purpose of Job:

  • Lead teams to design/develop interfaces define the requirements for changes, review the outputs of the changes and test the functionality meets the business requirements
  • Work with Key business stakeholders and the SAP team business team, including; developments, integrations. Support, access control master data elements and implementation of the global business process transformation strategy and rollout programme
  • Contribute to the Group’s Hana S4/SAP application Support the design, build. Test and documenting, and rollout new SAP applications
  • Design complex integration solutions with SAP platforms including: S/4 HANA, SAP Business Suite, Success Factors, Ariba and Hybris.
  • Be an expert in integration technologies including SAP PI/PO and SAP Cloud Platform Integration.

Nabídka

Witaj ponownie!

Od czasu Twojej ostatniej wizyty pojawiło się 26 nowych ofert na hasło
Informatyk SAP Warszawa

Możesz podejrzeć je tutaj