Facebook Pixel

Oblíbené nabídky

6 tipů od recruiterů, jak na efektivní home office

Práce na dálku se stala nejen populární, ale často i nezbytnou součástí pracovních nabídek. V oborech jako IT, marketing, management a HR zaměstnanci preferují dokonce model čtyř dnů home office týdně. Hybridní režim si rychle získal oblibu u všech generací, ale lídři stále považují přítomnost na pracovišti za nejefektivnější formu plnění pracovních povinností. Jak zajistit maximální produktivitu i při home office? 

V Antalu jsme pro vás připravili následujících 6 tipů:

1. Nastavte si jasné hranice - Postel není pracovní stůl

Práce z domova vyžaduje jasnou strukturu, tedy více organizace a nastavení hranic než práce v kanceláři. Vytvořte si doma vhodné pracovní prostředí. Mít vyhrazený pracovní kout je zásadní. Jídelní stůl není ideálním řešením. Vaše domácí kancelář by měla být pohodlná a ergonomická, s veškerým potřebným vybavením na dosah. Nepohodlná pozice, například při práci z postele, může vést k bolestem zad a snížené koncentraci.

2. Efektivně spravujte svůj čas - Pomodoro technika

Efektivita práce na dálku do značné míry závisí na dobře naplánovaném dni. Stanovení priorit, vytváření seznamů úkolů a formulování realistických cílů pro každý den pomáhá udržet produktivitu a motivaci.

Pomodoro technika, metoda time managementu, spočívá v rozdělení práce na 25minutové úseky, prokládané krátkými přestávkami. Po čtyřech cyklech následuje delší přestávka. Tato technika pomáhá udržet koncentraci a vyhnout se únavě díky pravidelným přestávkám.

Podrobný plán vypadá následovně:

 • Vyberte si úkol: Zaměřte se na jeden úkol, který chcete splnit.
 • Nastavte časovač na 25 minut: Začněte pracovat na vybraném úkolu.
 • Pracujte, dokud nezazvoní: Pracujte intenzivně, dokud nezazvoní časovač.
 • Udělejte si krátkou přestávku (5 minut): Odpočiňte si, relaxujte, odejděte od práce.
 • Opakujte cyklus: Po čtyřech 25minutových cyklech si udělejte delší přestávku (15-30 minut).

Pomodoro technika je obzvlášť přínosná během práce na dálku, která často vyžaduje větší sebekázeň a řízení času. Tato metoda pomáhá s jednou z největších výzev - udržet koncentraci a vyhnout se dlouhodobé únavě. Díky pravidelným přestávkám předejdete vyhoření a zvýšíte celkovou efektivitu práce.

3. Ulehčete si práci díky technologiím

Moderní nástroje a technologie, jako jsou aplikace na správu projektů, messengery nebo nástroje pro sdílení dokumentů, jsou při práci na dálku nepostradatelné. Umožňují snadnou komunikaci a spolupráci s týmem, i když pracujete mimo kancelář. Zde je několik příkladů nástrojů, které stojí za zvážení pro práci na dálku:

 • Monday.com: Pokročilá platforma pro správu projektů, která nabízí rozsáhlé možnosti přizpůsobení a snadné propojení s dalšími nástroji.
 • Notion: Univerzální nástroj pro správu znalostí, umožňující vytvářet databáze, seznamy úkolů, poznámky a dokumenty na jednom místě.
 • Otter.ai: Aplikace pro přepis schůzek pomocí umělé inteligence, ideální pro uchovávání záznamů z konverzací a důležitých diskusí.
 • Forest: Inovativní aplikace, která pomáhá bojovat s prokrastinací tím, že motivuje uživatele ke soustředění pomocí vizuálního znázornění produktivity.
 • Zapier: Nástroj pro automatizaci úloh, který propojuje různé aplikace a online služby, což umožňuje automatizaci rutinních úkolů a pracovních postupů.

4. Spolupráce je klíčová - Nezapomínejte na svůj tým

Udržení dobrých vztahů v týmu a efektivní spolupráce jsou stejně důležité jako v kanceláři. Využívejte komunikační nástroje jako Slack nebo Microsoft Teams a sdílejte kalendáře pro lepší plánování schůzek. Existují ale i jiné metody, které mohou posílit týmovou dynamiku:

 • Virtuální brainstorming: Pro brainstorming na dálku můžete se svým týmem využít nástroje jako Miro nebo Stormboard, které umožňují kreativní a interaktivní výměnu nápadů, i když nesedíte s ostatními v jedné místnosti. 
 • Krátké synchronizační schůzky: I krátké každodenní schůzky známé jako "denní stand-upy" lze provádět online. Každý člen týmu může sdílet svůj pokrok a plány na daný den a docílit tak vyšší transparentnosti. 
 • Virtuální integrační akce: Online teambuilding? Rozhodně ano! Uspořádání občasných neformálních online setkání, jako jsou hry nebo kvízy, pomáhá budovat lepší mezilidské vztahy a udržovat pozitivní atmosféru v týmu.
 • Využití komunikačních nástrojů: Platformy jako Slack, Microsoft Teams nebo jiné nástroje pro interní komunikaci umožňují výměnu informací v reálném čase a nepřetržitý kontakt s kolegy. 
 • Sdílení kalendářů a dostupnosti: To umožňuje lepší plánování schůzek a respektování pracovní doby každého člena týmu.

5. Podpořte svůj well-being - využijte ušetřený čas pro zdravé stravování

Práce na dálku nabízí jedinečnou příležitost ke zlepšení stravovacích návyků. Čas ušetřený na dojíždění můžete využít k přípravě zdravých jídel. Pravidelná a výživná strava má přímý vliv na efektivitu. Možnost využívat vlastní kuchyň usnadňuje přípravu jídel přizpůsobených vašim potřebám.

6. Minimalizujte dopad domácích rozptýlení

Práce na dálku přináší i výzvy v podobě domácích rozptýlení. Vyhrazení pracovního prostoru, ideálně se zavíracími dveřmi, a stanovení konkrétní pracovní doby s minimem rušení je klíčové. Používání sluchátek s funkcí potlačení okolního ruchu během hovorů, plánování aktivit domácích mazlíčků před zahájením práce nebo během přestávek a pozastavení soukromých notifikací na telefonu mohou výrazně zvýšit vaši produktivitu.Máte nějaké dotazy? Obraťte se na autora:

Přidružené služby